در اين قسمت از پست قصد داريم " صفر تا صد بهينه سازي و سئوي داخلي سايت " كه اصطلاح انگليسي آن ON PAGE SEO مي شود را مورد بررسيِ دقيق قرار دهيم و تكنيك هاي عالي براي سئو موفق را خدمت شما عرض كنيم. اين مقاله بي شك اولين مقاله در زمينه بهينه سازي عناصر داخلي سايت نيست اما جزء كامل ترين و بهترين مقاله اي است كه تاكنون در اين زمينه توليد شده است. پس با سايت سازي همراه باشيد.

 

از جمله مواردي كه به طور كامل در اين پُست به آن ها اشاره مي كنيم عبارت اند از :

آشنايي اوليه با سئو و بهينه سازي داخلي سايت

در بهينه سازي داخلي سايت از چه متاتگ هايي استفاده كنيم ؟

هدينگ ها و نحوه به كارگيري صحيحِ آن ها ( H1 - H6 )

چگونه محتواي غيرمتني را بهينه سازي كنيم ؟! ( همه چيز درباره محتواي غيرمتني )

چگونگي بهينه سازي تگ عنوان !

بهينه سازي متـن در بطن محتوا

بهينه سازي مسير و آدرسِ سايت

بهينه سازي لينك هاي داخلي وبسايت

دامين يا نام سايت ( Domain ) و تاثير آن در سئو

ساب دامين و تاثير آن در سئو

پارك دامين و تاثير آن در سئو

تناسب متن با كد

بارگزاري سايت همگام با اسكرول ( Infinite Scrolling )

ايندكس چيست و راهكارهايي براي بالا بردن سرعت آن

بهينه سازي بيش از حد ( Over Optimization )

آشنايي با HrefLang و Alternate

آشنايي با Domain And Page AUTHORITY

عمل ريدايركت ( Redirect ) و انواع آن ؟

robots.txt و توضيح كامل پيرامون آن

تالار گفتگو يا همان ( انجمن ) را چگونه بهينه سازي مي كنند ؟!

1 - بهينه سازي داخلي سايت :

به كليه اقداماتي كه بر روي صفحات داخلي سايت انجام مي گيرد تا گوگل و ساير موتورهاي جستجو بتوانند درك بهتري از اين صفحات به دست آورد ، بهينه سازي داخلي سايت يا همان On Page Seo مي گويند. بهينه سازي سايت به 2 صورت انجام مي شود : بهينه سازي داخلي و خارجي. بهينه سازي داخلي بر روي صفحات داخلي و كدهاي سايت انجام مي گيرد درحاليكه بهينه سازي خارجي به كليه اقداماتي كه خارج از سايت انجام مي شود اختصاص دارد مثالاً بهينه سازي براي شبكه هاي اجتماعي يك نوع بهينه سازي خارجي است و اقداماتي است كه خارج از سايت انجام مي گيرد را Of Page Seo مي گويند در سوي ديگر بهينه سازي لينك ها ، تصاوير ، متون ، صداها و پُست ها يك نوع بهينه سازي داخلي مي باشد.

2 - متا ديسكريپشن يا متاي توضيـحات :

يكي از مهم ترين متاهايي كه بايد روي آن سرمايه گذاري كرد متاي توضيحات يا Meta Description مي باشد. اين متا بازدهي و تاثير بالايي دارد بطوريكه اين توضيحات هم در گوگل به كاربران نمايش داده مي شود و هم در شبكه هاي اجتماعي براي اعضاي شبكه. متاي توضيحات در واقع چكيده اي از يك مطلب يا توضيح مختصري درباره صفحه اي ازسايت است كه موتورهاي جستجو آن را در معرض نمايش جستجوكننده هاي خود قرار مي دهند. هرچقدر اين توضيحات خوب و جذاب ارائه شوند كاربر بيشتر تمايل پيدا مي كند كه روي صفحه شما كليك كند و همان بازديد كاربر نيز رتبه سايت شما را ارتقاء مي دهد. پس تا مي توانيد بر روي متاي توضيحات سرمايه گذاري كنيد. از جمله مواردي كه در متاي توضيحات حتماً بايد رعايت شود عبارت اند از :

متا ديسكريپشن يا متاي توضيـحات

نبايد تعداد كاراكتر يا حروفِ توضيحات از 150 كاراكتر تجاوز كند در صورت گذشتن از اين تعداد ، ادامه متن توضيحي شما به صورت سه نقطه در نتايج گوگل نمايش داده خواهد شد همچنين از لحاظ روانشناسي كاربران بر روي جمله هاي ناقص كليك نمي كنند و سعي مي كنند بر روي جمله هاي كامل كليك كنند زيرا آن را يك نوع مزيتِ وبسايت تلقي مي كنند. اما پيشنهاد سايت سازي به شما اين است كه حتي از 150 كاراكتر نيز استفاده نكنيد بلكه متن خود را مختصر و مفيدتر بنويسيد.

متني كه در اين قسمت قرار مي دهيد بايد با محتواي اصلي صفحه مرتبط باشد. براي مثال صفحه ي شما درباره نمونه كارهاي طراحي سايت مي باشد درحاليكه متا ديسكريپشن شما آموزش طراحي سايت را توضيح مي دهد. اين تناقض هم از نظر گوگل و هم از نظر كاربران سريعاً شناخته مي شود و ارزش سايت شما پايين مي آيد.

بايد بر روي نوشتن متاي توضيحات جذاب و كليك آور وقت گذاشته و تمركز كنيد. قبل از نوشتن متاي توضيحات خود ، متاي توضيحات سايت هاي رقيب يا مطالب شبيه به مطالب ديگر سايت ها را نيز بررسي كنيد و مطالب خود را طوري بنويسيد كه جذاب تر از مطالب آن ها باشد.

حتماً از يك يا دو كلمه كليدي مرتبط با صفحه ي سايت تان در متاي توضيحات بهره ببريد. يكي از اين كلمات كليدي مرتبط با عنوان صفحه تان را حتماً در ابتداي توضيحات به كار بگيريد. در عكس زير مثالي از متاي توضيحات كامل و استاندارد قرار داده شده است.

نحوه نوشتن متا ديسكريپشن يا متاي توضيـحات

3 - تگ هاي هدينگ ( H1 - H6 ) و نحوه به كارگيري صحيحِ آن ها :

با استفاده از اين تگ ها مي توانيد عناوين و تيتر مطلب خود را بنويسيد. در حقيقت اين هدينگ ها نوعي از ارزش گذاري براي متن هستند و قراردادي بين موتورهاي جستجو و زبان هاي برنامه نويسي مي باشند. براي مثال تگ H1 هم بزرگتر از ديگر تگ هاست و هم ارزش بالاتري نسبت به بقيه دارد پس هر متني كه توسط تگ H1 برجسته شود اهميتش نيز بيشتر از ساير متون خواهد بود البته اين اندازه ها با كدهاي CSS قابل تغيير مي باشند و مي توانيد بسته به نياز خود آنها را تغيير بدهيد و قرار نيست كه تگ H1 هميشه سايز بزرگتري داشته باشد. با اين تكه كد مي توانيد سايز آن را تا هراندازه كه بخواهيد كاهش دهيد. كافيست در صفحه استايل سايت تان از اين كد استفاده كنيد. براي مثال در كد زير ما سايز تگ h1 را براي سايت مان به 20 پوينت تغيير داده ايم. {;H1{font-size:20pt

تگ هاي هدينگ باعث شناساندن بهتر سايت ما به موتورهاي جستجو مي شوند و در حقيقت مبناي جستجو به حساب مي آيند. اما چگونگي استفاده از اين تگ ها بسيار مهم هستند به طوريكه استفاده صحيح از آنها بر روي سئوي سايت تاثير بالايي خواهد گذاشت.

تگ هاي هدينگ عبارت اند از : H1 - H2 - H3 - H4 - H5 - H6

روند ارزشي تگ ها نيز به اين صورت مي باشد : H1 > H2 > H3 > H4 > H5 > H6

اما نكاتي كه بسيار مهم هستند :

در هر صفحه از سايت تان تنها از يك تگ H1 استفاده كنيد.

براي تيتر و عنوان ليست مطالبي كه در صفحه اصلي شما قرار دارند نيز حتماً بايد از تگ H2 استفاده كنيد.

كلمه كليدي تان را در تگ H1 بگنجانيد. 

هدينگ ها براي نشان دادن اهميت مطلب هستند نه براي بزرگتر كردن متن.

هرگز از هدينگ ها براي برجسته و بزرگ كردن نوشته استفاده نكنيد.

سعي نكنيد هدينگ هايتان را مملوء از كلمات كليدي كنيد. اينكار بازتاب خوبي از نظر موتورهاي جستجو نخواهد داشت.

بعد از كدنويسي سايت تان حتماً مطمئن شويد كه بيش از يكبار در صفحه از تگ H1 استفاده نشده باشد.

4 - همه چيز درباره محتواي غيرمتني

محتواي سايت ها به 2 صورت مي باشد متني و غيرمتني. گوگل و ساير موتورهاي جستجو به آساني مي توانند محتواي متني را شناسايي و اطلاعاتي درباره آن كسب كنند اما قضيه محتواي غيرمتني كمي فرق مي كند. محتواي غيرمتني مانند تصاوير ، ويدئو و صداها از جمله مواردي هستند كه موتورهاي جستجو نمي تواند آنها را به خوبي تشخيص دهند براي مثال گوگل متوجه نمي شود تصويري كه شما در سايت قرار داده ايد مربوط به يك منظره است و يا يك خودرو .! آهنگي كه در سايت وجود دارد مربوط به چه خواننده ايست؟ ويدئويي كه قرار داده ايد در مورد چه موضوعي پخش مي شود؟ همانطور كه گفتيم روبات هاي گوگل به صورت متني عمل مي كنند و قابليت شكافتن محتواي غيرمتني را ندارند. پس ما بايد با زدن برچسب به هريك از محتواهاي غيرمتني آنها را به موتورهاي جستجو معرفي كرده و درك درستي را به آنها القاء كنيم. حالا سوال اصلي اينجاست چگونه بايد اينكار را انجام دهيم.؟! اولين كار نوشتن عنوان براي محتواي غيرمتني مان است براي مثال با نوشتن تگ Alt براي تصاوير مي توانيم عنواني براي آن عكس مان قيد كنيم به اين ترتيب با جستجوي كاربر تصوير ما نيز در بخش imges موتورهاي جستجو قابل رويت خواهد بود. خيلي از سايت ها از اين ظرفيت بازديد كاملاً بي بهره مانده اند و تنها بر روي محتواي متني تمركز كرده اند.

آموزش بهينه كردن محتواي متني و غيرمتني

دومين كار نوشتن توضيحاتي پيرامون محتواي غيرمتني است مثالاً وقتي كه محتواي غيرمتني مان در وسطِ انبوهي از توضيحاتِ مرتبط به هم قرار مي گيرد موتورهاي جستجو تشخيص مي دهند كه احتمالاً آن عكس يا ويدئو مربوط به آن توضيحات مي باشد و آن محتواي غيرمتني را نيز هماهنگ با محتواي متني ايندكس مي كند.

سومين روش استفاده از فناوري اسكيما ( Schema ) براي شناساندن بهتر محتواي غيرمتني به موتورهاي جستجوست.

اسكيما مجموعه كدهاي آماده و كوچكي هستند كه اطلاعات مفيدي را درباره محتواي متني به موتورهاي جستجو ارائه مي دهد. اسكيما با برچسب زدن به محتواي غيرمتني ، كارِ موتورهاي جستجو را براي تجزيه و تحليل محتواي غيرمتني بسيار ساده تر و موثرتر كرده است. به اين ترتيب تصاوير ، ويدئو و يا صداهاي شما به راحتي براي كاربران قابل جستجو خواهد بود. وظيفه اسكيما استاندارد سازي زبان نشانه گذاري بوده كه در سال 2011 به عنوان همكارِ تجاري موتورهاي جستجو فعاليت خود را آغاز كرده است و با موتورهاي جستجو سازگاري كامل دارد.

ما توسط تگ هاي item prope - item type - item scope مي توانيم كدهاي سايت مان را براي موتورهاي جستجو بهينه كنيم. و براي بهينه كردن محتواي غيرمتني نيز از اين تگ ها استفاده خواهيم كرد. اجازه بدهيد با يك مثال اسكيما را بهتر معرفي كنيم.

كد زير يك نوع كد html بوده كه درباره يك فيلم مشخصاتي را ارائه مي دهد. اين مشخصات براي ما به راحتي قابل فهم است

 

 

 

خدا مي آيد

 

كارگردان : مجيد مجيدي

احساسي - كوتاه - عاطفي

 

 

حالا اين كد را براي موتورهاي جستجو بهينه مي كنيم. چون محتواي غيرمتني ما فيلم است پس كدهاي فيلم را از سايت اسكيما انتخاب مي كنيم. براي همين منظور لينك صفحه فيلم را در ابتداي كدها قرار داده و ساير كدهاي لازم را اضافه مي كنيم.

<"div itemscope itemtype="http://schema.org/Movie>

در ادامه مابقي كدها را جايگزين مي كنيم

<"div itemscope itemtype="http://schema.org/Movie>

<"h1 itemprop="name>خدا مي آيد

كارگردان : <"span itemprop="director> مجيد مجيدي

<"span itemprop="genre”>احساسي - كوتاه - عاطفي