طراحي سايت و فروشگاه اينترنتي
طراحي سايت و فروشگاه اينترنتي

بالاخره به روزهاي پاياني سال 2017 و زمان جمع بندي و انتخاب بهترين محصولات سال رسيديم؛ از فيلم ها و سريال ها گرفته تا گجت هاي هوشمند، بازي هاي ويدئويي و البته اپليكيشن هاي موبايل و تبلت هايمان استفاده كرديم.

حتما خاطرتان هست كه چندي پيش گوگل پلي و اپ استور فهرست بهترين هاي اپليكيشن هاي سال خود را منتشر كردند. ما هم در ديجياتو به عنوان يكي از رسانه هاي پرطرفدار تكنولوژي تصميم گرفتيم تا امسال انتخاب هاي خودمان را داشته باشيم.

فهرستي كه در ادامه مي بينيد، اپليكيشن ها و بازي هاي موبايلي هستند كه از نظر ما در سال 2017 عملكرد درخشاني از خود به نمايش گذاشتند.

بخش اول: اپليكيشن ها

دنياي اپليكيشن ها امسال شاهد ترندهاي خيلي بزرگي نبود اما تكنولوژي هايي مثل شبكه هاي عصبي و واقعيت افزوده نقش پررنگي در پيشرفت و ارتقاي اين محصولات ايفا كردند.

همچنين با ورود بيكسبي به بازار دستيارهاي هوشمند، رقابت ميان اين اپليكيشن ها رنگ و بوي تازه اي به خود گرفت و باعث شد كه سازندگان اين محصولات براي پشتيباني از ساير ديوايس ها و نرم افزارهاي شخص ثالث تلاش بيشتري به خرج دهند.

در كنار اين ها، اپليكيشن هاي قديمي تر هم با دريافت قابليت هاي تازه از هميشه كامل تر و كاربردي تر شدند. فهرست برترين هاي امسال ما از تركيب اين دو دسته تشكيل شده.

FaceApp

فيس اپ [معرفي ديجياتو] ترند امسال دنياي اپليكيشن ها و يكي از خلاقانه ترين محصولاتي بود كه شانس تجربه اش را پيدا كرديم؛ يك محصول «تغيير چهره» مبتني بر هوش مصنوعي ديگر مثل MSQRD، اما با رويه اي كاملا متفاوت و نتايجي به مراتب جذاب تر و خنده دار تر.

فيس اپ از يك شبكه عصبي پيچيده براي ايجاد تغيير در چهره ها استفاده مي كرد، و همين موضوع باعث مي شد كه خروجي هايش به طرز عجيبي واقعي به نظر برسند. تبديل مرد به زن، زن به مرد، پير كردن چهره ها و نشاندن لبخند روي چهره هاي بي حالت كارهايي بودند كه فيس اپ در انجامشان استاد بود و عملكردي را به نمايش مي گذاشت كه تا كنون در هيچ اپليكيشن ديگري نديده بوديم.

البته تب و تاب فيس اپ هم مثل تمام ترندهاي ديگر خيلي زود فروكش كرد و خيلي زود هم از صدر جدول اپ استورها به زير كشيده شد. با اين وجود، رويكرد خلاقانه تيم Wireless Lab و تأثيري كه اين اپ بر دنيا گذاشت عاملي شد كه آن را جزو بهترين هاي امسال قرار بدهيم.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Telegram

تلگرام امسال به‌روزرساني هاي بسيار مهمي دريافت كرد؛ بعضي هايشان به كارمان آمد و بعضي ديگر را نتوانستيم آن طور كه بايد و شايد تجربه كنيم. با اين وجود، نسبت به سال گذشته در يك حقيقت هيچ تغييري به وجود نيامد و آن هم اين كه روند «هر روز بهتر شدن» تلگرام به اين زودي ها نمي خواهد متوقف شد.

امسال قابليت هاي بسيار مفيدي مثل پيام ويديويي، مطالعه در حالت Instant View و لوكيشن زنده به پيام رسان محبوب آمدند و مكالمه صوتي رمزنگاري شده آن هم در سراسر دنيا راه اندازي شد. همچنين سيستم مديريت سوپرگروه ها هم تغيير و تحولي اساسي به خود ديد و دست ادمين ها براي كنترل گروه بيشتر از هميشه بازتر شد، و اين حجم از تغييرات مفيد فقط در طول يك سال اتفاق افتاد.

به‌روزرساني هاي تلگرام به قدري مفيد و تأثيرگذار بودند كه حتي غول پيام رسان هاي دنيا يعني واتس اپ هم به تقليد از چند مورد آن ها روي آورد كه تصور مي كنيم فقط همين يك مورد براي قرار دادن آن در فهرست برترين هاي امسال كافي باشد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي  - دانلود از كافه بازار 

Google Maps

شايد امسال Waze ستاره اپليكيشن هاي مسيرياب براي بسياري از ايراني ها بود، اما اين گوگل مپس بود كه مثل هميشه به روند به‌روزرساني هاي مفيد و مستمر اپليكيشن خود ادامه داد و نقشه خود را با اضافه كردن قابليت هاي جديد، تكميل تر از هميشه كرد.

گوگل مپس امسال به غير از تغيير و تحولات اساسي در رابط كاربري، حالت مسيريابي با موتورسيكلت را رسما به اپليكيشن اضافه كرد و گزينه جديدي در اختيار كاربران معلول قرار داد تا بتوانند راحت تر از هميشه در شهرها رفت و آمد كنند.

به غير از اين، گوگل براي كساني كه از حجم زياد و مصرف بالاي اينترنت اپ گله داشتند نسخه سبك وزن گوگل مپس به نام Google Maps Go را هم منتشر كرد تا در جلب رضايت كاربران همچنان بهترين نقشه و مسيرياب موجود باشد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي  - دانلود از كافه بازار 

Instagram

احتمالا با ديدن اينستاگرام در اين فهرست متعجب شده ايد؛ اپليكيشني كه سال گذشته به خاطر كپي برداري هاي پي در پي اش از اسنپ چت مورد غضب بسياري از منتقدان و كاربران بود و رويكرد عاري از خلاقيتش انتقادهاي زيادي را برانگيخت.

اما امسال اينستاگرام ثابت كرد كه همه تقليدها كوركورانه نيستند و حتي مي توانند نتيجه بهتري از ايده اريجينال بدهند. به غير از عملكرد خوب استوري ها، امسال قابليت هاي بسيار مهمي مثل دنبال كردن هشتگ ها، لايو دو نفره و افكت هاي زنده واقعيت افزوده به اين شبكه اجتماعي آمدند و مهم تر از همه اين كه بعد از مدت ها بالاخره پشتيباني از زبان فارسي به همراه چند زبان ديگر رسما به آن اضافه شد.

تحولات مثبت و به‌روزرساني هاي مستمر و مفيد همگي دست به دست هم دادند تا اينستاگرام به عنوان يكي از بهترين و رو به رشد ترين شبكه هاي اجتماعي در فهرست امسال ما حضور داشته باشد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

1Weather

وقتي از اپليكيشن هاي هواشناسي صحبت مي كنيم، سليقه ها متفاوت اند. عده اي رابط كاربري زيبا را مي پسندند و بعضي هم به اطلاعات فني از هر چيز ديگري بيشتر اهميت مي دهند. از بين تمام اپ هاي هواشناسي، 1Weather جزو معدود محصولاتي است كه تقريبا تمام سلايق و نيازهاي كاربران را پوشش مي دهد.

رابط كاربري منظم و طبقه بندي شده، پيش بيني وضعيت هوا تا ۱۲ هفته آينده، رادار زنده، نوتيفيكيشن لحظه اي باران و تگرگ و البته ويجت هاي به شدت قابل شخصي سازي قابليت هايي هستند كه در محيط زيبا و مينيمال 1Weather به شما ارائه مي شوند تا تجربه اي خوب و لذت بخش از پيش بيني هوا در موبايل و پوشيدني هاي هوشمندتان داشته باشيد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Datally

گوگل Datally [معرفي ديجياتو] را خيلي دير منتشر كرد، اما با اين كار به نيازي پاسخ داد كه اين روزها دغدغه بسياري از كاربران محسوب مي شود: اين كه ديتاي كمتري را در اينترنت همراه مصرف كنند.

Datally با رابط كاربري بسيار ساده، امكانات رايگان و قابليت رديابي و منع استفاده بيش از حد از ديتا توانست كه امسال نقش بسزايي در صرفه جويي بسياري از كاربران اندرويد در مصرف حجم اينترنت ايفا كرده و به يكي از مفيدترين و كارآمدترين اپليكيشن هاي تاريخ گوگل تبديل شود.

دانلود از گوگل پلي 

Enlight Videoleap

امسال براي استوديوي Lightricks سال مهم و سرنوشت سازي بود. از يك طرف بالاخره پس از مدت ها فروش اپ Enlight به شكل پولي، تصميم گرفت كه براي ارائه محصولاتش به كاربران مدل فريميوم (رايگان با پرداخت درون برنامه اي) را در پيش بگيرد كه از استقبال به عمل آمده مشخص شد كه استراتژي درستي را اتخاذ كرده است.

از طرف ديگر اولين محصول خود در زمينه ويرايش ويديو را هم براي كاربران iOS منتشر نمود. Enlight Videoleap [معرفي ديجياتو] از همان ابتداي عرضه با استقبال كاربران مواجه شد. ارائه تجربه اي نزديك به رايانه براي ويرايش ويديوها و افكت هاي پيشرفته اي مثل پرده سبز فيلم هاي سينمايي (كه نمونه آن را در كمتر اپ ديگري ديده بوديم) دلايلي هستند كه Enlight Videoleap را به يكي از بهترين ويرايشگرهاي ويديوي امسال در موبايل تبديل مي كنند.

دانلود از اپ استور 

Memrise

Duolingo و Memrise هر سال در حوزه اپليكيشن هاي آموزشي رقابت تنگاتنگي با يكديگر دارند. اگر با هر دو اپليكيشن كار كرده باشيد، يقينا مي دانيد كه هر دو جزو بهترين ابزار موجود براي يادگيري زبان هاي جديد هستند و هر كدام از متدهاي خاصي براي تسهيل اين آموزش استفاده مي كنند.

شايد Duolingo به خاطر قدمت بيشتر جمع بزرگتري از طرفداران را گرد خود جمع كرده باشد، اما Memrise [معرفي ديجياتو] امسال در به‌روزرساني ها عملكرد بهتري به نمايش گذاشت و رابط كاربري قديمي و شايد نه خيلي دلچسب اپليكيشن را با آوردن المان هاي جديد و چشم نواز، به طور كامل متحول كرد.

اين رويكرد خلاقانه هم با تحسين كاربران و هم تحسين گوگل مواجه شد، به طوري كه در انتخاب بهترين اپليكيشن هاي سال 2017 گوگل پلي Memrise را به عنوان يكي از برگزيده ها در فهرست خود قرار داد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Lawnchair

شكي نيست كه Nova Launcher به خاطر همگام بودن با به‌روزرساني هاي اندرويد و ارائه جديدترين قابليت هاي اين سيستم عامل در موبايل هاي قديمي، هميشه جزو بهترين لانچرها طبقه بندي مي شود.

اما امسال دنياي لانچرهاي اندرويدي با يك سورپرايز بزرگ همراه بود؛ لانچري به اسم Lawnchair [معرفي ديجياتو] كه با رابط كاربري شبيه سازي شده از روي ديوايس هاي پيكسل، اجراي بي عيب و نقصي را در اكثر ديوايس هاي اندرويدي به نمايش مي گذاشت و نكته جالب اين كه بعضي از مهم ترين قابليت هاي نووا لانچر و اكشن لانچر را به طور كاملا رايگان به كاربران ارائه مي كرد.

البته جا دارد اينجا از Microsoft Launcher (يا همان Arrow Launcher سابق) هم يادي كنيم كه با دريافت يك آپديت بزرگ به طور كامل دگرگون شد. با اين وجود، Lawnchair تجربه بهتر و متفاوت تري بود كه حتي كاربران نووا لانچر را هم توانست به سوي خود بكشاند.

دانلود از گوگل پلي 

Clips

اپليكيشن Clips [معرفي ديجياتو] اپل در زمان عرضه چيزي مابين iMovie و اسنپ چت ظاهر شد؛ يك محصول سبك و جمع و جور كه با آن مي توانستيد از چسباندن كليپ هاي كوتاه، كليپ هاي بلند خلاقانه بسازيد و با انواع افكت به آن ها زينت بدهيد.

نكته اي كه Clips را به اپليكيشن خاصي تبديل مي كرد، تنوع بالايش در افكت ها بود. Clips به غير از فيلترهاي قابل شخصي سازي معمولي يك فيلتر جالب به اسم Selfie Scenes هم دارد كه با تكنولوژي اي مشابه پرده سبز سينما، مي تواند پس زمينه سلفي هايتان را عوض كند. به غير از اين، زيرنويس كردن همزمان صحبت ها موقع فيلمبرداري هم جزو قابليت هاي جالب اين اپليكيشن هستند.

شايد نمونه اين قابليت ها را قبلا در اپليكيشن هاي ديگر به طور پراكنده ديده بوديم، اما رويكرد خلاقانه اپل و سادگي كار با اپليكيشن عاملي است كه Clips را در فهرست بهترين هاي 2017 قرار مي دهيم.

دانلود از اپ استور 

LastPass

تهديدات اينترنتي روز به روز بيشتر مي شوند و همين اهميت استفاده از پسورد منيجرها را افزايش مي دهد. خوشبختانه LastPass [معرفي ديجياتو] يكي از بهترين تجربه هاي محافظت از رمزهاي عبور و اطلاعات شخصي را به شما ارائه مي كند.

به غير از سادگي كار (كه ملاك مهمي در انتخاب اپ هاي پسورد منيجر محسوب مي شود) LastPass به خاطر امكاناتي مثل ساخت آسان رمزهاي عبور غير قابل هك، حضور در تمام پلتفرم ها و قيمت هاي ارزان براي حق اشتراك هميشه يك قدم از ديگر رقبا جلوتر بوده است.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Spotify

اسپاتيفاي امسال تلاش كرد كه تعامل بيشتري با اپليكيشن هاي شخص ثالث برقرار كند. در همين راستا نسخه اي از اپ را براي iMesغير مجاز مي باشدe اپل منتشر كرد و امكاني براي كاربران اندرويد فراهم كرد كه از طريق دستيار هوشمند گوگل اسيستنت، بتوانند پخش موسيقي در اين سرويس استريم را كنترل كنند.

با وجود اين كه گوگل با سرويس Google Play Music پيشرفت اندكي را تجربه كرد، اما همچنان اسپاتيفاي بهترين تجربه استريم موزيك را در اختيار كاربران قرار مي دهد. مطابق آخرين آمار اسپاتيفاي بيش از ۱۴۰ ميليون كاربر فعال در ماه دارد و با بسته شدن Groove Music، روز به روز به طرفدارانش اضافه مي شود. اما شايد اوضاع با راه اندازي سرويس Remix يوتوب در سال آينده به همين شكل باقي نماند.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Google Assistant

با وجود به‌روزرساني هاي خوب سيري، الكسا و كورتانا، و شروع قابل قبول دستيار بيكسبي سامسونگ، گوگل اسيستنت همچنان به عنوان يك دستيار هوشمند همه كاره عملكرد به مراتب بهتري به نمايش مي گذارد و در بسياري از نظرسنجي ها همچنان پيشروست.

تشخيص بسيار خوب زبان محاوره اي، پشتيباني از زبان هاي بيشتر، امكان فعالسازي از درون اپليكيشن ها، پشتيباني از خيل عظيمي از ديوايس هاي اندرويدي، ارائه نتايج جستجوي كامل تر به لطف پايگاه داده گوگل و البته امكانات عالي براي خانه هاي هوشمند همگي دست به دست هم داده اند كه گوگل اسيستنت يكي از برترين دستيارهاي هوشمند فعلي در اسمارت فون ها تلقي شود.

دانلود از گوگل پلي 

Swiftkey

مايكروسافت پس از خاتمه دادن به كار كيبورد Word Flow، تمام تمركز خود را بر روي سويفت كي گذاشت تا هميشه در بازار كيبوردهاي شخص ثالث مطرح بماند. خوشبختانه كيبورد سويفت كي امسال به‌روزرساني هاي خوبي دريافت كرد كه امكانات مفيدي مثل تعويض پس زمينه كيبورد با تصاوير گالري، پشتيباني از حساب هاي مايكروسافت و آتلوك را برايش به ارمغان آورده و تحولات مثبتي را در رابط كاربري برايش به همراه داشتند.

سويفت كي هميشه به خاطر موتور قدرتمند پيش بيني كلماتش در ميان كاربران شهرت داشته و اين خصوصيت با آپديت هاي اخير اپ، به بهترين و قدرتمندترين حالت خودش رسيده است.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي  

Google Earth

امسال، سال مهمي براي گوگل ارث بود. غول موتورهاي جستجو پس از سال ها تصميم گرفت كه تغيير و تحولاتي اساسي در اين اپليكيشن به وجود بياورد و آن را از يك كره جغرافيايي ديجيتالي، به يك راهنماي حرفه اي گردشگري تبديل كند.

به غير از تغيير و تحول كامل رابط كاربري، بسياري از قابليت هاي سه بعدي گوگل ارث با اين آپديت بزرگ ارتقاء يافتند و بخش جديدي به اسم Voyager به آن اضافه شد كه عاشقان جهانگردي مي توانند از آن به عنوان يك راهنماي كامل سفر به دور دنيا بهره ببرند. اگر مدت هاست از اپليكيشن گوگل ارث استفاده نكرده ايد، شك نكنيد كه بهترين موقع همين حالاست.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

بخش دوم: بازي ها

امسال همان قدر كه سال فوق العاده اي براي بازي هاي موبايل به حساب مي آمد، همان قدر هم تا حدودي نگران كننده بود. فوق العاده از آن لحاظ كه با عرضه بازي هاي معروف پلتفرم هاي خانگي روي موبايل، اسمارت فون ها كم كم به يك پلتفرم قابل اطمينان براي عناوين بزرگ تبديل شدند.

بنابراين بعيد نيست كه در سال هاي آتي، فاصله زماني عرضه نسخه موبايل و كنسولي بعضي بازي هاي نام دار به حداقل برسد. اما به اين خاطر گفتيم نگران كننده كه تعداد بازي هاي خلاقانه و انحصاري اسمارت فون هاي امسال به حداقل خود رسيد.

ضمن اينكه بعضي بازي هاي معروف مثل Super Mario Run و Shadow Fight 3 هم آنطور كه انتظار مي رفت ظاهر نشدند. اميدواريم در سال 2018 روند انتشار پورت بازي هاي بزرگ ادامه يابد و با انتشار عناوين نوآورانه بالانس مناسبي بين اين دو دسته به حساب بيايد. پيش از اين مقدمه را طولاني نمي كنيم، اين شما و اين بهترين بازي هاي موبايل 2017.

Inside

كساني كه «اينسايد» را بازي كرده اند دو دسته اند: آن هايي كه عاشقش شده اند و بازيكن هايي كه آن را كوبيدند. حق هم با هر دو هست، همان قدر كه ممكن است از ساخته جديد استوديوي «پلي دد» لذت ببريد، احتمال دارد كه نتوانيد با بازي ارتباط برقرار كنيد. به يك علت: تمركز بيشتر توسعه دهنده روي داستان.

اينسايد همان فرمول عنوان پيشين و تحسين شده پلي دد يعني «ليمبو» را ادامه مي دهد؛ بازي پلتفرمر است و معماها بر پايه اصل «بمير تا ياد بگير» بنا شده اند. داستان نيز مشابه گذشته روايت خيلي مبهمي دارد و شايد تنها راه درك كردنش خواندن تئوري ها و فرضيه هاي مختلف در اينترنت باشد.

اما اينسايد يك تفاوت بزرگ با ليمبو دارد. در صورتي كه داستان همچنان يكي از بخش هاي مهم ليمبو به شمار مي رفت ولي به خاطر روايت مبهم بازي، بازيكن ها به راحتي از آن مي گذشتند و بيشتر جذب اتمسفر گيرا و معماهاي خلاقانه اش مي شدند. ولي اينسايد اينطوري نيست.

داستان را از ساخته پلي دد بگيريد ديگر با آن شاهكاري كه خيلي ها پيرامونش حرف مي زنند طرف نخواهيد بود. اتمسفر بازي همچنان جذاب بوده و معماها با وجود از دست دادن ذات خلاقانه خود هوشمندانه جلوه مي كنند اما اين دو بخش تازه زماني خود را پيدا مي كنند كه داستان كنارشان قرار بگيرد.

داستان در اينسايد اهميت زيادي دارد و اگر با روايت مبهم بازي نمي توانيد كنار بياييد احتمالا ساخته پلي دد براي تان به آن شاهكاري كه خيلي ها در رابطه اش حرف مي زنند تبديل نمي شود. ما در دسته اول قرار داريم، اينسايد شما را به جستجوي بيشتر در دنيايي تاريك ترغيب مي كند، ماجراجويي كه بعد از اتمامش مي تواند تا مدت ها درگيرتان كند.

دانلود از اپ استور 

Splitter Critters

در سالي كه مانيومنت ولي 2 مثل گذشته ظاهر نشد، ادامه FRAMED به اندازه قسمت قبل نوآوري نداشت و عناوين خلاقانه اسمارت فون ها افت محسوسي داشتند Splitter Critters تا حدودي توانست اين كمبود را ميان پورت هاي بزرگي كه يكي يكي از رايانه هاي شخصي از راه مي رسيدند جبران كند.

بازي همان عنواني است كه موبايل به آن نياز دارد؛ استفاده درست از قابليت هاي صفحه لمسي و ارائه تجربه اي كاملا متفاوت. چيزي كه فقط روي اسمارت فون ها (يا حداقل پلتفرم هاي خيلي محدودي) مي توانيد ببينيد. مكانيزم هاي گيم پلي Splitter Critters پيرامون بريدن مي چرخند.

در بازي بايد با تقسيم كردن محيط به چند تكه و تغيير مكان آن ها، راه را براي شخصيت هاي اصلي داستان باز كرده و آن را به سفينه فضايي شان راهنمايي كنيد. البته درخشش Splitter Critters تنها محدود به گيم پلي جالبش نبوده و به خاطر تنوع رنگ بندي و موسيقي، در بخش هاي شنيداري و ديداري هم حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

Data Wing

«ديتا وينگ» بي ادعاترين بازي امسال بود كه بيشتر به خاطر همين سادگي اش به سرعت دل بازيكن ها را ربود. نه خبري از تبليغات دروغين بود و نه توسعه دهنده با استفاده گمراه كننده از كلمه «رايگان» سعي داشت مخاطب را جذب كند. فقط خودتان بوديد و يك تجربه فراموش نشدني. هيچ چيزي مانع نمي شد.

اگر پايان امسال Grid Autosport انتشار نمي يافت هنوز ديتا وينگ بهترين بازي رانندگي امسال براي ما به حساب مي آمد. در ديتا وينگ نقش يك داده كامپيوتري را داريد كه خودش در مسير حركت كرده و بنابراين تنها با نگه داشتن انگشت تان روي قسمت چپ يا راست صفحه لمسي مي توانيد جهت او را تغيير دهيد.

اما نكته جالب گيم پلي، چگونگي افزايش سرعت داده بود. در قسمت پاييني اين كاراكتر يك نور آتش مانند وجود داشته و وقتي كه با اين قسمت به ديوارها نزديك مي شويد سرعت كاراكتر اصلي افزايش مي يابد. الماني جالب كه در كنار داستان گيرا و گرافيك مناسب با اتفاقات دنياي بازي، ديتا وينگ را تبديل به يكي متفاوت ترين عناوين موبايل كرد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

Morphite

با وجود اينكه «مورفايت» روي پلتفرم هاي خانگي خيلي با استقبال رو به رو نشد ولي در اسمارت فون ها و به خاطر محدوديت هاي اين ديوايس ها بازي از بهترين هاي امسال بود؛ يك تجربه كاملا متفاوت با تمام چيزهايي كه تاكنون روي موبايل ديده ايد.

مورفايت عنواني الهام گرفته از بازي معروف No Man's Sky است. در بازي از يك سياره به سياره ديگر مي رويد، حيوانات گوناگون را اسكن مي كنيد و گاهي اوقات هم به جنگ با دشمنان مي پردازيد. جهاني بزرگ كه فقط براي جستجو ساخته شده و در آن مي توانيد به مكان هاي مختلف قدم بگذاريد.

اما هر چه قدر نو منز اسكاي در پرداخت به ايده هاي بلندپروازانه اش (حداقل در ابتداي عرضه و پيش از انتشار آپديت ها) شكست خورد، مورفايت توانست به بهترين حالت ممكن به آن ها بپردازد. البته مورفايت به خاطر تمركز روي بخش جستجو عنواني براي همه سليقه ها نيست ولي اگر از ماجراجويي لذت مي بريد، بازي به راحتي جذب تان مي كند.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

Guns of Boom

براي اينكه يك بازي ميان بهترين ها قرار بگيرد حتما نبايد داستاني فراموش نشدني يا گيم پلي متفاوت با تمام چيزهايي كه تاكنون ديده ايم داشته باشد. بايد بگرديم و ببينيم كدام يك توانسته اند به مهمترين هدف صنعت بازي هاي موبايل دست پيدا كنند: سرگرمي.

«گانز آو بوم» نه داستان بزرگي دارد، نه گرافيك خارق العاده اي و نه المان هاي جديدي. بازي حتي به شدت وابسته به پرداخت هاي درون برنامه اي است. اما سازنده با تركيب درست كليشه ها و البته كنترل استثنايي براي صفحات لمسي چيزي كه هميشه به دنبالش بوديم را براي مان به ارمغان مي آورد.

يك تجربه جذاب از سبك شوتر روي اسمارت فون ها كه مي توانيد معتادش شويد. گانز آو بوم با وجود تمام مشكلاتش به قدري لذت بخش و مفرح است كه به راحتي مي توانيد چشمان تان را در برابر نقطه ضعف هايش ببنديد و در مواقع بي حوصلگي، آن را جايگزين عناوين اعتيادآوري همانند كلش رويال يا كلش آو كلنز كنيد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي - دانلود از كافه بازار 

To the Moon

بين تمام پورت هاي بزرگ و گرافيك بالايي كه امسال براي اسمارت فون ها عرضه شده بودند، هيچكدام به اندازه To the Moon دوست داشتني نيستند. ميان هر خط ديالوگ، هر جوك و هر پيكسل بازي احساساتي نهفته است كه در هيچ عنوان ديگري مشابهش را نمي توانيد ببينيد.

با To the Moon مي خنديد، گريه مي كنيد و به ماجراجويي فراموش نشدني قدم مي گذاريد كه به خاطر زيبايي وصف ناشدني اش، در پايان و ناخودآگاه اشك از چشمان تان جاري مي شود. بازي داستان پيرمردي با نام Johnny Wyles را روايت مي كند كه به كمك سازمان Sigmund سعي دارد تا به آرزوي ديرينه اش برسد: سفر به ماه.

Sigmund سازماني است كه با كار گذاشتن خاطرات مصنوعي در ذهن انسان ها، آن ها را به بزرگترين هدفي كه در زندگي نرسيده بودند مي رسانند. قسمت دوم بازي كه با نام Finding Paradise شناخته مي شود نيز چند روز پيش به انتشار جهاني رسيد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

Hidden Folks

هر چه قدر كه از عمر صنعت گيمينگ مي گذرد، ساخت عناوين خلاقانه از روي سبك هايي كه به تكرار افتاده اند سخت تر مي شود و در اين لحظه هاست كه ارزش واقعي بازي هايي همانند Hidden Folks مشخص مي گردد. وضعيت سبك Hidden Object كه در آن بايد چيزهاي خواسته شده را از ميان اجسام محيط پيدا كنيد از خيلي وقت پيش وخيم است.

اما Adriaan de Jongh با عنوانش توانست روحي تازه در كالبد اين سبك بدمد. جالب ترين قسمت «هيدن فوكس» به زنده بودن دنياي بازي و تعامل بيشتر مخاطب با آبجكت ها بر مي گردد. اگر در ديگر عناوين Hidden Object با اشياء ساكن رو به رو هستيد، در اينجا انسان ها يا حيواناتي حضور دارند كه به زندگي عادي خود ادامه مي دهند.

بنابراين در حالت پويا بايد به دنبال چيزهايي خواسته شده بگرديد. هيدن فوكس به خاطر عمق جديدي كه به گيم پلي بازي هاي Hidden Object داده و البته گرافيك تك رنگ و صداگذاري خوبش به راحتي مي تواند يكي از بهترين و مفرح ترين عناوين اسمارت فون ها لقب بگيرد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

Death Road to Canada

سرگرمي، خشونت و باز هم سرگرمي. بهترين توصيفي كه از Death Road to Canada مي توانيم بكنيم همين است. آخرالزماني در كانادا اتفاق افتاده و حالا به همراه گروه تان به آنجا مي رويد تا با زامبي ها بجنگيد؛ اينجاست كه حمام خون عظيمي به راه مي افتد.

اما در كنار لذت كشتن زامبي ها و نجات انسان ها، ويژگي هايي كه باعث شده اند Death Road to Canada يكي از بهترين هاي امسال لقب بگيرد محدوديت هاي موجود و البته ساخت تصادفي منطقه ها است. تمام اسلحه ها خراب مي شوند، مهمات بي نهايت نبوده و افزايش گروه تان به معناي غذاي بيشتري براي آن ها خواهد بود.

نكته دوم اينجاست كه به خاطر ويژگي توليد تصادفي محيط ها، كم پيش مي آيد تا يك مسير تكراري را دوباره برويد. هر بار با قدرت هاي جديد، شخصيت هاي متفاوت با داستان هايشان و چالش هاي گوناگون بايد حمام خوني از زامبي ها به راه بياندازيد.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

Monument Valley 2

«مانيومنت ولي 2» واقعا نا اميدمان كرد. بازي بيشتر شبيه به نسخه هاليوودي قسمت اول بود، پر زرق و برق و زيبا اما با عمق كمتر. پازل ها به اندازه گذشته سخت نبودند و برخلاف عنوان قبلي كه Ustwo با روي باز دست به ريسك زد ولي انگار براي مانيومنت ولي 2 آن ها جرئت خود را از دست دادند.

اما مانيومنت ولي حتي در بدترين حالت هم هنوز يكي از بهترين ها به شمار مي رود. در واقع اين انتقاداتي كه از قسمت دوم مي شود بيشتر به خاطر وجود مانيومنت ولي 1 و حجم فراوان ايده هاي خلاقانه اش است و اگر اين عنوان نبود ضعف هاي گيم پلي نسخه دوم خيلي كمتر به چشم مي آمدند.

سازنده از همان فرمول اصلي براي مانيومنت ولي 2 استفاده كرده. همچنان خطاي ديد يكي از اركان گيم پلي بوده و بعضي وقت ها به خاطر استفاده از استثنايي از اين ويژگي متوجه مي شويد كه بازي تمام اين مدت داشته فريب تان مي داده. البته با وجود گيم پلي ضعيف تر، مانيومنت ولي 2 از لحاظ گرافيك و موسيقي يك سر و گردن از قسمت قبل بهتر بود.

دانلود از اپ استور - دانلود از گوگل پلي 

منبع: ديجياتو

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۵۸:۲۲ ] [ امامي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 53
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 6822
چت باکس
امکانات وب